Ocenění za rok 2008

ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN LAIKŮ


Jaromír Harásek a Aleš Tvarůžek

Koncem loňského října se dálniční přivaděč mohl stát osudným pro třiadvacetiletého řidiče z Brna. Byl podvečer a před očima řidiče z povolání Aleše Tvarůžka se odehrála tragédie. Malý vůz dostal smyk, narazil do sloupu veřejného osvětlení a okamžitě se vznítil. Aleš Tvarůžek zastavil společně s řidičem dalšího osobního auta, panem Jaromírem Haráskem. Oba muži rychlým a rozhodným zásahem bez ohledu na vlastní nebezpečí a riziko výbuchu palivové nádrže, zraněného a zaklíněného řidiče z auta vyprostili a poskytli mu první pomoc. Pan Harásek byl při tom sám popálený na obličeji a rukou.

Zdeněk Kvirenc

Loňské letní prázdniny byly v plném proudu a děti z Borovnice na Trutnovsku si je užívaly jako všechny ostatní. Třináctiletá Jana před zraky kamarádů šplhala na sloup vysokého napětí. Na vrcholku byla zasažena elektrickým výbojem. Jejím tělem projela smrtící dávka proudu a z výšky padala k zemi. Pří pádu znovu narazila o sloup. V několika metrech nad zemí zůstala bezvládně viset hlavou dolů. Janin soused, pan Zdeněk Kvirenc ještě s dalším sousedem běželi ihned na pomoc. Zdeněk Kvirenc vlastním tělem bránil, aby vyproštěná dívka, kterou soused ve výšce už nemohl udržet, nepadla na betonovou patku stožáru. Nevnímal vlastní bolest a začal dívku okamžitě oživovat, což se mu ve spolupráci s ostatními přítomnými podařilo.

Jindřich Zýma

Řídila těhotná maminka, na místě spolujezdce usedla babička a vzadu v sedačce byl malý Martínek a vedle něj starší bráška, dvanáctiletý Jindra. Takto obsazený vůz dostal kousek od domova na vozovce smyk a narazil do stromu. To, co se odehrálo poté, bylo zcela v rukou dvanáctiletého zraněného chlapce. Neváhal a vyprostil z vozu poraněného mladšího bratra, který ho při nárazu zavalil svou sedačkou. Poté pomohl z auta mamince, která byla v silném šoku. Babičku, s frakturou stehenní kosti a devastujícím poraněním ruky, už Jindra fyzicky nezvládl, proto vyběhl na silnici zastavovat projíždějící auta a přivolat tak pomoc. Řidič prvního auta ale z místa nehody ujel. Pokoušel se tedy sám volat záchranku. Až druhé auto se známým za volantem mu pomohlo. V tak vypjaté situaci měl Jindra dostatek sil utěšovat svou zoufalou matku do doby, než přijela pomoc.

ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN PROFESIONÁLŮ JEDNOTLIVCŮ

pprap. Miroslava Jahelku a pprap. Martin Koníř
V pětipodlažním obytném domě došlo k výbuchu plynu a destrukci stropu dvou nadzemních podlaží a jejich zřícení do bytu v prvním zvýšeném nadzemním podlaží. Pprap. Miroslav Jahelka a pprap. Martin Koníř zaslechli dětský nářek, který vycházel ze sutin z tohoto bytu. Za vzájemné pomoci se jim podařilo dostat do okna zhruba 2,5 metru nad zemí a následně vniknout do zavalené místnosti. Pod zříceným stropem našli uvězněného malého chlapce, kterého sutiny přimáčkly na patrovou postel. Přestože místo nebylo stabilní ani zajištěné, oba se dokázali proplazit až k zavalenému chlapci. Miroslav Jahelka zády nadzvihl zával a s Martinem Konířem společně chlapce vyprostili.

Naděžda Tomčíková

Paní Naděžda Tomčíková se ocitla v jádru dopravní katastrofy u Studénky. Ihned poskytovala první pomoc. Neohlížela se na sebe a začala zachraňovat raněné. Jako profesionálka dokázala odhadnout vážnost jednotlivých poranění, ale po ruce neměla jediný obvaz, pouze v zavazadle ručník a prostěradlo. Záchranářům pak předávala zraněné, kteří přežili díky její neodkladné a velmi profesionálně provedené předlékařské první pomoci.

ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN PROFESIONÁLNÍHO TÝMU

tým Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby a Policie Moravskoslezského kraje, zasahující při hromadném neštěstí u Studénky
Osudný náraz padajícího mostu, tun rozjetého železa do betonové masy. První vagón projíždějícího vlaku se rozlomil, ostatní do sebe narážely. Rozdrcené vozy, křik a lidské utrpení. Na místě zahynulo sedm lidí, 67 utrpělo zranění, z toho 13 cestujících bylo zraněno těžce. Celá směna záchranářů se velmi aktivně podílela na záchraně, vyprošťování a ošetřování poraněných osob i vyproštění osob zemřelých. Ocenění převzali zástupci všech tří rezortů.

NEJKURIÓZNĚJŠÍ ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN


tým Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje

Náročná byla pomoc šestiletému chlapci, jehož „ruka šmátralka“ uvízla v jednom z automatů na krmení zvířat umístněném  v ZOO Lešná. Ruka nešla vytáhnout a vystrašený chlapec pociťoval také značné bolesti. Zasáhnout tak opět museli hasiči, kteří kvůli nefunkčnímu klíči od automatu museli k vyproštění použít destruktivní metody. Po dvaceti minutách cizelérské práce, kdy záchranáři za přítomnosti zdravotníků a obou rodičů postupně a opatrně rozřezávali automat a odstraňovali jeho jednotlivé částí, byl chlapec vysvobozen.

HUMANITNÍ ČIN MIMO ÚZEMÍ ČR

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni
Za více než patnáct let poskytování okamžité humanitární pomoci obětem přírodních katastrof a válečných konfliktů a následné projekty obnovy v zemích Afriky, Asie a Evropy, kde Člověk v tísni realizuje také rozvojové programy, které se zaměřují na vzdělání a zdraví obyvatel, přístup k pitné vodě, hygienu, podporu místního rozvoje a zdrojů obživy.

CENA ZA VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS PRO ZÁCHRANÁŘSTVÍ


MUDr. Jana Šeblová, Ph. D

Náměstkyně pro léčebně preventivní péči středočeské záchranné služby a předsedkyně Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof v rámci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Již desátým rokem je šéfredaktorkou odborného časopisu Urgentní medicína. Přednáší na konferencích a kongresech v ČR i zahraničí. Publikuje odborné články a studie v zahraničí. Aktivně se zapojila do evropského projektu PRO TRAIN, projektu PRE-COOL – indukce mírné hypotermie, cerebrovaskulárního programu středočeské záchranné služby a aktivně se zabývá studií stresu pracovníků záchranných služeb a řešení syndromu vyhoření v psychosociálním projektu Územního střediska zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, a přesto nikdy nepřestala pracovat jako výjezdová lékařka středočeské záchranné služby.

CENA POLICEJNÍHO PREZIDENTA

pprap. Tomáš Hájek a nprap. Zuzana Bartošová
Prap.Tomáš Hájek a nprap. Zuzana Bartošová na místo čelního střetu osobního automobilu a motocyklu přijeli jako první. Zraněnému řidiči motocyklu, který měl amputovanou levou dolní končetinu v oblasti nad kotníkem poskytli neprodlené a precizně provedené ošetření, spočívající v zaškrcení levé dolní končetiny pomocí řemene ze služební brašny a dřevěného kolíku, a to v místech nad kolenem. Zraněného udržovali v teple a při vědomí komunikací až do příjezdu lékaře sanitky rychlé záchranné služby.

CENA PRIMÁTORA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY


strážník Jiří Bakus

Během jednoho měsíce zachránil dva lidské životy. Mladá, opilá žena, která stála na zábradlí mostu Legií si nevšimla pomalu blížícího se policejního auta a strážník Jiří Bakus se neslyšně vysoukal z auta tak, aby ženu nepolekal a v poslední chvíli ženu při skoku zachytil a s kolegou dostal zpátky na most. V druhém případě bravurní pomocí zachránil mladíka, který se rozhodl ukončit svůj život  ve Vltavě, ale svůj čin si rozmyslel. Z posledních sil se držel v silném proudu bóje a doufal v záchranu.

HZS hl. m. Prahy a Jednotky SDH obcí

Likvidace požáru Průmyslového paláce a požáru tržnice v Libuši. Ocenění přišli převzít ředitel plk. Bc. Dalibor Gosman a Ing. Antoním Maděra.

CENA MINISTRA VNITRA


MUDr. Jana Bradáčová, MBA

Vydavatelka časopisu RESCUE report už 10 let v Čechách a 3 roky na Slovensku vyhlašuje nejvýznamnější záchranářské činy a uděluje Zlaté záchranářské kříže. Za roky vyhlašování, nominování, organizování a přesvědčení je enormní množství práce, nadšení i peněz.

CENA MEDIÁLNÍCH PARTNERŮ

nstržm. Dita Hasoňová Putíková
Přestože havarované auto doutnalo a hrozil výbuch, policistka v civilu riskovala svůj život, aby pomohla těžce zraněnému řidiči, který havaroval na zledovatělé cestě. Zastavila projíždějící vozidla a požádala o pomoc další svědky tragédie, ti se ale nebezpečného vozu báli a nepřistoupili k němu. Desítky minut řidiče zaklíněného ve velmi zákeřné poloze oživovala, přestože tím ohrozila svůj vlastní život. Život se řidiči bohužel nepodařilo vrátit.